Jak působí tepelná energie ze slunce na řidiče vozidel


Všimli jste si někdy za letního slunečného dne, jak dokáže slunce doslova rozpálit okenní tabule, které nejsou zacloněné například venkovními žaluziemi nebo okenicemi? Tento jev je naprosto běžný a mnozí lidé mu nevěnují příliš mnoho pozornosti, protože okno v obytných prostorách domů nemá tak významný vliv na ohřev místnosti, je-li k dispozici klimatizace nebo dostatečné větrání na průvan, o nic tak závažného vlastně ani nejde.

autosklo v dešti

Mnohem horší situace je však v kabině vozidla, kam se slunce do skel opírá delší dobu, a to z toho důvodu, že kabina je v porovnání s bytovým prostorem mnohem menší. Tam stačí slunce vyhřát vůz jen ze skel na velmi vysokou teplotu během velice krátké doby. Ponecháte například auto zaparkované půl hodiny před obchodem na odstavném parkovišti, a po nákupu bude uvnitř auta doslova „na padnutí“.

vůz Audi

Jedno řešení této svízelné situace by tu bylo, a sice tónování autoskel v Brně Autofolieds. Speciální fólie na sklech se postará o to, aby dovnitř nepronikalo tolik tepelného a UV záření, a tím pádem bude možné již poměrně bez problémů provozovat vůz i bez klimatizace.

Klimatizace ve vozech jsou pochopitelně účinné a platné, ale nejsou stoprocentní a je tu jeden problém, s nímž se nedovedou vypořádat, a sice teplý vzduch, který je lehčí, než studený, a stoupá vzhůru. Jinými slovy, i se zapnutou klimatizací budete mít v autě vychlazené zejména nohy a trup, ale hlava zůstane zatížena horkem, a to je poměrně nepříjemný a nebezpečný stresující faktor.

Řidič, který je stresován teplým vzduchem v úrovni hlavy, což právě bývá u transparentních autoskel, může častěji chybovat a v dnešním hustém silničním provozu je každá, i sebemenší chyba ihned patrná a hlavně může vést k tragickým následkům. Přitom stačí jen docela tenká plastová fólie na vnitřní strany skel, a máte po starostech.

Back To Top