Bourací práce nejsou pro primitivy


V uspořádaných anketách na Internetu, zaměřených na oblíbené profesní činnosti ve společnosti, obvykle kralují lékaři nebo hasiči. To je celkem pochopitelné vzhledem k jejich zásluhám, náročnosti výkonu povolání a společenské odpovědnosti. Toto měřítko ale zdaleka nevystihuje pravou podstatu lidské práce, protože je řada činností, bez nichž by se současná společnost neobešla. Třeba takový instalatér nebo elektrikář. Anebo stěhovací, vyklízecí a demoliční práce.

demoliční práce

Zkuste si představit situaci, že zdědíte dům po rodičích, a vzhledem k jeho neutěšenému stavu objednáte statický posudek, aby bylo možno potvrdit, zda a v jakém rozsahu je možné jej rekonstruovat. Přivolaný odborník provede odběr vzorků a sondáž zdiva a základů a odhalí tu závažný problém. Objekt je nutné strhnout, protože jsou trhliny již v obvodovém zdivu a základy nejsou stabilní, což by znamenalo obrovské riziko pro trvalé i přechodné bydlení.

bourání domu

Co teď? Jde o patrovou vilku větších rozměrů, s vnitřní dispozicí 8 + 2, vhodnou jako dvougenerační dům, ale co naplat, když je nutné ji zbourat. Možná vás napadne, že byste tyto práce mohli zvládnout sami, a tak se odeberete na půdu a do podkroví a začnete strhávat střešní krytinu a postupně odřezávat latě a trámky z krovů.

V tuto chvíli vás ale zarazíme, abyste dál nepokračovali, protože jde o velmi nebezpečnou činnost. Svěřte naopak demolici odborníkům a na základe ceníku bouracích prací zjistíte, jak náročný proces vás čeká. Demolice větších staveb jsou totiž nesmírně náročné na technické vybavení i postup práce a odborné znalosti chování stavebního materiálu.

Neočekávaný pád domu a smrt v rozvalinách – víte, co je nejhoršího na válečném bombardování? Ani ne tak bomby jako takové, nýbrž zejména samotné stavby, jejichž zřícení přichází neočekávaně rychle, a nikdy neodhadnete dopředu, jak se to bude vyvíjet. To samé vás čeká u domu k demolici, ten může padnout k zemi v jedné vteřině, a zavalení osob, co se nachází poblíž, mívá smrtelné následky.

Back To Top