Látkování je pro všechny


Přebalování patří do základů péče o dítě. Ještě před narozením miminka rodiče přemýšlí, do čeho ho budou přebalovat. Vzhledem k pohodlí a cenám vítězí v drtivé většině případů jednorázové pleny. Většina rodičů ale netuší, že jednorázovými plenkami mohou svému dítěti i uškodit. Jelikož jsou jednorázové plenky často velice levné, nelze se divit, že si je vybere tolik rodičů. Nejlevnější plenky stojí doslova pár korun. Problém je, že obsahují spoustu chemikálií, které mohou v kontaktu s dětskou pokožkou způsobovat vyrážky a ekzémy. Jsou také vyrobeny ze směsi plastů, což může vést ke vzniku opruzenin. Ani za jedno vám miminko příliš nepoděkuje.

matka a dítě

Daleko šetrnější jsou látkové pleny pro novorozence Delamedoplen, které jsou prodyšné a není s nimi ani jeden z výše zmíněných problémů. Látkové pleny se vyrábí nejčastěji z mušelínu, bambusu nebo bavlny, a tak si můžete vybrat. Nemusíte hned kupovat celou sadu, která může stát i více než 10 tisíc korun. I v drogeriích dnes najdete sady o pár kusech základních čtvercových plen, které stojí daleko méně. Látkovací sadu si můžete kupovat postupně a nebo ji můžete koupit z druhé ruky.

látkové pleny

Základem látkování jsou čtvercové pleny. Ty se vkládají do svrchních kalhotek. Svrchní kalhotky jsou speciálně upraveny tak, aby udržely látkovou plenku na místě a aby neprotekly. Kalhotky většinou vydrží několik měsíců než z nich miminko vyroste. Prodávají se se suchým zipem i s patentkami, takže záleží jen na vás, zda chcete spíše rostoucí kalhotky, což jsou patentkové, a nebo dáte přednost suchému zipu. Látkové pleny jsou ekologické, protože se nemusí vyhazovat a vyroste v nich více dětí. Jsou ale také ekonomické, protože když si spočítáte útratu za jednorázové pleny, vyjde vám nižší částka než ta, kterou utratíte za jednorázové plenky. I z tohoto hlediska se látkové vyplatí.

Back To Top